Jak postavit dobrý dům a nenaletět?

Je to (relativně) snadné pro toho, kdo se v oboru dlouhou dobu pohybuje a (opět relativně) obtížné pro laika.

Problém je v naší národní povaze – ve své profesi se každý z nás považuje za obtížně nahraditelného odborníka. Ale být odborníkem na projektování a realizaci domů se cítí být každý, kdo někdy viděl stavbu garáže, pomáhal strejdovi na stavbě jeho domu nebo přečetl několik čísel časopisů o bydlení (právě proto jsme ráj Hornbachů, Baumaxů, Obi a podobných velkoobchodů pro domácí kutily!).

Je třeba si ale přiznat, že naše kutilství skutečný odborník snadno překoná a náš ostrý kontrolující pohled ošálí většina řemeslníků, pokud bude chtít (zvlášť pokud na naší stavbě pracují v době, kdy my sami vykonáváme vlastní zaměstnání a na stavbu se chodíme dívat po večerech a o víkend…).

Také dnes na stavbách používané technologie vyžadují víc než je od strejdy zapůjčené kolečko, lopata a zednická lžíce a v bazaru koupená míchačka (pokud nechcete postavit retrodům 50. let 20. století, ale moderní dům století 21.).

Takže základní doporučení zní: k realizaci svého snu o dobrém domu přizvěte odborníky, s kterými navážete partnerský vztah a kteří pro vás dobrý dům vytvoří. Kteří vám nebudou vnucovat vlastní představy, ale nebudou bez duše kývat ani na ty vaše (mnohdy laické) – zkrátka pro dobrý dům potřebujete dobrého projektanta, dobrý stavební dozor a dobrého stavitele, kteří vám budou partnery, nikoli diktátory nebo pijavicemi.

Kolik to bude stát? Můžete mi věřit, že v každém případě míň, než kolik vám svojí profesionalitou ušetří, pokud si najdete skutečné odborníky!

Podrobněji se uvedeným tématem zabýváme v některém z našich eBooků.

Ten první je na téma JAK VYBRAT DOBROU STAVEBNÍ FIRMU A NENALETĚT, o dalších brzy uslyšíte!

Komentáře
  1. Plachý Petr napsal:

    Nazdar Petře,
    byl jsi s Alešem na Mělníku 1980?

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.